Ворзель, “Уваровський дім”. У Ворзельському музеї історії та культури «Уваровський дім» презентовано історико-літературний збірник «Нескорені духом»

21 січня 2012 у Ворзельському музеї історії та культури «Уваровський дім» відбувся святковий захід, приурочений до Дня Соборності та Свободи України. Його  відмінною особливістю стала презентація нової книжки досвідчених краєзнавців Мельничука Ю.Л. та Соколенка О.Г. «Нескорені духом».

Історія України ХХ століття – складна і неоднозначна. Особливе місце в ній посідають люди, які мужньо боролися за незалежність і свободу України й поклали за ці ідеали свої життя. З-поміж них – велика плеяда видатних діячів культури та мистецтв.

Перша хвиля гонінь на борців за свободу прокотилася по Україні в 1933-1937 рр. Вона дістала назву «Розстріляного відродження». Тільки за один день 3 листопада 1937 року були розстріляні Лесь Курбас, Микола Куліш, Матвій Яворський, Володимир Чеховський, Валер’ян Підмогильний, Павло Филипович, Валер’ян Поліщук, Григорій Епік, Мирослав Ірчан, Марко Вороний, Михайло Козоріс, Олекса Слісаренко, Михайло Яловий та інші. Загалом цього дня було страчено понад 100 осіб представників української інтелігенції — цвіту української нації. Не відомі точні дані щодо кількості всіх репресованих українських інтелігентів у часи сталінських репресій періоду «Розстріляного відродження». За деякими даними це число сягає 30000 осіб.

Друга хвиля репресій припадає на 1960–1980 рр. Більшість учасників українського дисидентського руху цього періоду (що пізніше набув характеру правозахисного), пройшли крізь різного роду переслідування, звільнення з навчальних закладів, позбавлення праці, найактивніші з них – крізь табори, тюрми та заслання. Деякі з них загинули у таборах: Ю. Литвин, В. Марченко, В. Стус, О. Тихий. Окремі були кинуті в психлікарні, стали жертвами злочинної психіатрії (Л. Плющ, В. Рубан, М. Плахотнюк, М. Якубівський).

Приірпіння (Київська обл.) посідає особливе місце в культурному житті України. Саме тут знаходяться єдині в Україні будинки творчості літераторів (Ірпінь) та композиторів (Ворзель), де в різний час перебували й творили майже усі письменники й композитори України, приїздили багато митців з усього СРСР. Багато прогресивних митців України мали свої дачі у цих курортних містечках. Жили тут і представники «розстріляного відродження» й дисидентського руху.

У представленому на презентації історико-літературному збірнику «Нескорені духом» досвідчені краєзнавці, автори-укладачі Мельничук Ю.Л. та Соколенко О.Г. зібрали матеріали про видатних письменників, поетів, перекладачів часів «розстріляного відродження» та дисидентського руху 60-х рр. ХХ ст., чиї життя і творчість були пов’язані з Приірпінням.

Це чергове друковане видання Ворзельського музею історії та культури «Уваровський дім». Здійснене воно за сприяння голови Київської обласної організації «Демократична Київщина» Найди І. В. та директора Національного музею Тараса Шевченка у Києві, лауреата Національної державної премії України ім. Т. Шевченка, кандидата філологічних наук Стуса Д. В.

Після вступу ведучої – художнього керівника ЦК «Уваровський дім» Каленчук І.О. та вітального слова заступника Ворзельського селищного голови Соколової Н.В. розпочалася святкова концертна програма, яка передувала презентації. Запрошені колективи: чоловічий вокальний ансамбль під керівництвом В. Рябіци  (Буча) та вокальний гурт «Жайворонок» під керівництвом В. Команчук  (Київ) на високому професійному рівні виконали низку пісень української тематики, створивши у залі особливу атмосферу любові до Батьківщини, високих патріотичних почуттів.

Друга частина заходу була присвячена безпосередньо презентації збірника. До нього увійшли матеріали про репресованих видатних українських письменників Валер’яна Підмогильного та Євгена Плужника (жили у Ворзелі у 1920-х рр.); перекладача Григорія Кочура (жив у Ірпені); письменника, просвітянина Михтодя Волинця (живе у Ворзелі); письменника Гелія Снєгірьова (мав дачу у Ворзелі); поета, прозаїка, журналіста, публіциста, історика і еколога Данила Кулиняка (живе у Ірпені); поета, перекладача Дмитра Паламарчука (жив у Ірпені); поета Василя Стуса (часто перебував у Ірпені в гостях у Григорія Кочура). Це – справжні герої нашої країни, люди незламної волі, з яких маємо брати приклад ми і наші діти. Видання призначене для науковців, викладачів вищих навчальних закладів, учителів, учнівської та студентської молоді, краєзнавців та усіх, хто цікавиться історією рідного краю, воно стане гарним позакласним посібником для школярів під час вивчення української літератури.

Відкрив презентацію зберігач фондів – керівник та засновник Ворзельського музею історії та культури «Уваровський дім» Соколенко О.Г. Він розповів про діяльність керованого ним закладу, наголосивши на науковій та видавничій роботі музею, яка реалізується у проведенні наукових читань, конференцій, виданні збірника за матеріалами проведених наукових читань, а також про роботу над книжкою «Нескорені духом». Після виступу другого співавтора-укладача книжки – завідувача відділу патріотичного виховання Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді Міністерства освіти і науки, молоді і спорту України Мельничука Ю.Л., який розповів про склад збірника та про особистостей, що представлені у ній, розпочалися обговорення та виступи запрошених гостей. А їх зібралося чимало: депутат Київської облради, академік НАНУ, головний редактор журналу «Проблеми інноваційно-інвестиційного розвитку» Шморгун Л.Г. та його заступник Халецький В.І.; заступник голови Києво-Святошинської райадміністрації з соціально-гуманітарних питань Іскоростенський А.М.; професор, доктор філософських наук Недюха М.П.; професор, доктор педагогічних наук Руденко Ю.Д.; голова Київської обласної організації «Демократична Київщина» Найда І.В.; зав. відділу теорії та історії політичної науки інституту політичних і етнонаціональних досліджень, кандидат історичних наук Заремба О.В.; голова громадської ради при Ірпінській міськраді Беньківський О.Б. та його заступник Дубинчак Т.С.; директор Ірпінського краєзнавчого музею Зборовський А.І.; директор Ірпінського музею Г.П. Кочура Кочур А.Г. та його заступник Кочур М.Л.; син Д.Х. Паламарчука – Паламарчук В.Д., студент ДПСУ І. Окоєв; представники НСОУ «Пласт», дружина видатного українського письменника Юрія Бедзика, військовий журналіст Бедзик Л.І., а також вчителі та науковці Приірпіння. Усі вони відзначили велику вагу на сучасному етапі презентованого збірника, окремо зазначивши його значимість для школярів, студентів та науковців. Після виступів до присутніх звернувся Ворзельський селищний голова Венгрик О.П. Він зокрема зазначив, що багато поколінь наших земляків, українських патріотів, прагнули єдності українських земель. Вони генерували цілу низку борців за незалежність і свободу україни, і презентоване видання сприятиме їх популяризації та виченню їх життя та творчості.

Наостанок прозвучали дві пісні про Україну у виконанні Ірини Каленчук. Упродовж заходу працювала тематична виставка книжок, підготовлена працівниками Ворзельської бібліотеки ім. Д. Бедзика (директор Євтищенко Н.І.). Присутні також відзначили, що проведення таких заходів – це нове слово у відзначенні святкових дат, адже присутні могли не тільки послухати святкові привітання та пісні, а й послухати видатних людей, поспілкуватися з ними.

Ворзельський музей історії та культури «Уваровський дім» працює з 2007 року у старовинній дачі графині Н.Ф. Уварової (дочки Ф. Терещенка). Відвідуваність становить 9-10 тис. осіб на рік.

Інформація про авторів-укладачів.

Мельничук Юрій Леонідович,краєзнавець, завідувач відділу патріотичного виховання Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді Міністерства освіти і науки, молоді і спорту України, співавтор книг „Михайлівка-Рубежівка. Забуччя”, «Ворзельське підпілля. Маловідомі сторінки війни».

Соколенко Олександр Герольдович, краєзнавець, зберігач-фондів – керівник Ворзельського музею історії та культури «Уваровський дім», автор серії книг з історії селищ Київської області («Буча.100 років», 2004; «Гостомель», 2004; «Ворзель. Сторінками столітньої історії», 2005; «Михайлівка-Рубежівка. Забуччя», 2005; «Забір’я», 2006; «Ворзельське підпілля. Маловідомі сторінки війни», 2008 та ін.).

Зберігач фондів – керівник
Ворзельського музею історії та культури «Уваровський дім»

Соколенко О.Г.


Advertisements
Опубліковано у Круглі столи, конференції, презентації. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s