Ворзель, “Уваровський дім”. Цікава знахідка з ворзельської історії

На одному з горищ ворзельських будинків серед старих речей та сміття знайдено документ, що має велике значення для історії Ворзеля.

Отчет 1905-1911001Цим документом виявився «Звіт комітету товариства з сприяння благоустрою дачної місцевості «Ворзель» за 1905–1911 рр.» Видрукувано звіт друкарьским способом у Києвській друкарні «Русская печатня» за адресою Михайлівський провулок, №20 у 1911 році, про що свідчить надпис на титульній сторінці. Незважаючи на свій поважний вік (понад 100 років) документ напрочуд гарно зберігся.
Знахідка представляє собою книжку розмірами 170 х 230 мм обсягом 12 сторінок російською мовою. До неї входять безпосередньо детальний звіт про діяльність комітету товариства з 1905 по 1911 роки (перші роки існування Ворзеля) на двох сторінках, відомість №1 «Алфавитный список дачевладельцев поселка Ворзель, а также лиц, внесших членские и другие взносы на благоустройство поселка с июня 1905 по 1 мая 1911 г.», відомість №2 «Алфавитный список лиц, внесших в кассу общества деньги за право ловли рыбы», відомість №3 «Алфавитный список лиц, внесших в кассу общества деньги за купальные билеты», а також «Наличность инвентаря общества к 1 мая 1911 г.» Вже навіть поверховий аналіз цих заголовків дозволяє зробити цікаві висновки: по-перше, благоустрій селища здійснювався коштом жителів, які щорічно здавали внески, держава у цьому їм не допомагала; по-друге, ловити рибу у ворзельському ставку можна було тільки сплативши відповідний внесок; по-третє, купання у ставку також було платним.
Отчет 1905-1911002У документі зазначається зокрема, що «дачный поселок Ворзель начал застраиваться с 1902 года». Вказано також, що «в июне 1905 года дачевладельцы порешили упорядочить парк и пруд, для каковой цели по добровольной подписке было собрано 534 руб.» (для довідки: середня зарплата у 1913 р. становила 23 руб., профессор столичного університету оримував 350 руб., а члени Державної думи – 380 руб.) За ці кошти було зведено огорожу навкруги ставу та парку (безкоштовно вже не пройдеш), прокладено центральну алею (її залишки можна побачити ще й сьогодні поблизу комплексу SPA), влоштовано купальні, для забезпечення порядку найнято сторожа. Згодом було збудовано павільйони та атракціони, прокладено паркові доріжки, встановлено ліхтарі. Систематично проводилося прибирання та прорідження зелених насаджень.
До цього часу нам був відомий лише Статут комітету товариства з сприяння благоустрою дачної місцевості «Ворзель», який зберігається у Ворзельській бібліотеці ім. Д. Бедзика. Знайдений документ суттєво доповнює відомості, які ми мали дотепер, і буде корисним усім, хто цікавиться історією рідного краю.
Отчет 1905-1911004Звіт комітету товариства з сприяння благоустрою дачної місцевості «Ворзель» за 1905–1911 рр. зберігається у фондах музею історії та культури «Уваровський дім».
Адміністрація музею від імені мешканців Ворзеля висловлює подяку Зарембі В.Л. , без якого названий документ і досі не був би знайдений.
Шановні ворзельці! Будьте уважні до старих речей та документів. Якщо вони вам не потрібні, не викидайте їх, а краще здайте до музею, там вони принесуть велику користь людям.

 

Соколенко О.Г.,
зберігач фондів музею історії та культури «Уваровський дім»

Реклама
Запись опубликована в рубрике Статті. Добавьте в закладки постоянную ссылку.

2 отзыва на “Ворзель, “Уваровський дім”. Цікава знахідка з ворзельської історії

  1. Катерина:

    Ваша захопленість старовиною викликає симпатію.
    Приємною несподіванкою та доповненням до музею є сайт. Охайний, змістовний, з інформацією у реальному часі.

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Google photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s