В «Уваровському домі» відбувся круглий стіл до Дня Соборності та Свободи України

26 січня у центрі культури «Уваровський дім» з нагоди Дня Соборності та Свободи України відбувся круглий стіл на тему: «Історичні цінності українського патріотизму в революційних подіях 1917–1921 рр.» Організували захід центр культури та музей історії та культури «Уваровський дім», Національна спілка краєзнавців України nf Ворзельська селищна рада. У проведенні заходу також надав допомогу голова СОГ «Демократична Київщина» Найда І.В., беззмінний активний учасник та співорганізатор круглих столів та наукових читань закладу.

 

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

 

Створення єдиної та незалежної України було омріяне усіма свідомими українцями усіх часів, заради здійснення цієї благородної мети патріоти віддавали свої сили і життя. Сьогодні ця мрія здійснена і добре, якби усі громадяни цінували, берегли, підтримували та докладали зусиль для впорядкування та розквіту нашої держави! Проте перша спроба закласти основи нашої сьогоднішньої держави була зроблена на початку ХХ ст. у буремні роки революцій та громадянської війни 1917–1921 рр. Через невеликий обсяг газетної статті розглянемо лише початковий період Української революції 197–1921 рр.

Після перемоги лютневої революції 1917 року і встановлення у Петрограді Тимчасового уряду здійснилися прагнення українців здобути політичні права для своєї нації.

17 березня 1917 року з представників різних політичних, громадських і культурних організацій була утворена Центральна Рада як головне представництво політичних інтересів українців перед Тимчасовим урядом. Абсолютна більшість партій і політичних сил, що входили до складу УЦР (Української Центральної Ради) і гуртувалися навколо неї, були палкими прихильниками і провідниками соціалістичної ідеї і соціалістичної орієнтації українського суспільства.

Але на відміну від більшовиків лідери УЦР вважали, що соціалізм не треба нав’язувати силою, що він неминуче об’єктивно прийде на зміну капіталізмові у майбутньому, що насильницькі дії призведуть до трагедії суспільства.

19–21 квітня 1917 року був скликаний Всеукраїнський національний конгрес, майже 900 делегатів якого представляли різні селянські, професійні, культурно-просвітні організації, політичні партії, земства. Саме цей конгрес проголосив УЦР верховною національною владою. Для виконання рішень УЦР було створено уряд – Генеральний Секретаріат на чолі з В. Винниченком.

Четвертий універсал УЦР, датований 9 січня 1918 року проголошував УНР самостійною, незалежною, вільною, суверенною державою українського народу, яка хоче жити у мирі зі всіма народами.

7–8 листопада 1917 року у Петрограді більшовики взяли владу, поваливши Тимчасовий уряд. Розпочалася громадянська війна.

4–5 грудня 1917 року у Києві проходив Перший Всеукраїнський з’їзд Рад. Незважаючи на спроби більшовиків рішенням з’їзду передати всю владу Радам та проголосити радянську владу, з’їзд підтвердив волю українського народу і висловив вотум довіри УЦР. Не зумівши мирним шляхом встановити радянську владу в Україні, Раднарком Росії на початку грудня надіслав підписану В. Леніним та Л. Троцьким телеграму з ультиматумом Раднаркому Центральній Раді. Центральна Рада не прийняла ультиматуму і активно стала готувати вибори до Українських Установчих зборів, організовувати власну грошову систему, а також припинила постачання вугілля, зерна та продовольчих товарів Росії.

З метою встановити радянську владу в Україні, Раднарком розпочав повномасштабну війну проти України. За рішенням ЦК РСДРП(б) фракція більшовиків у складі 124 чоловік залишила Перший Всеукраїнський з’їзд Рад у Києві і, переїхавши у Харків, проголосила встановлення радянської влади 11–12 грудня. Було створено радянський уряд України.

10 грудня наступ на Україну розгорнули три армії радянських військ. В середині січня 1918 року розпочався наступ більшовиків на Київ. Спроба зупинити Червону гвардію під Бахмачем і Крутами зазнала невдачі.

П’ять днів ураганного обстрілу перетворили життя киян на пекло. Тоді Центральна Рада прийняла рішення про евакуацію. 26 січня більшовицькі війська увійшли до Києва. В місті розпочався червоний терор, в результаті якого було знищено 5 тисяч чоловік.

На підписанні Брестської угоди 29 грудня 1917 року було підписано низку документів міжнародно-правового характеру УНР з Німеччиною, Австро-Угорщиною, Туреччиною та Болгарією. Делегація УНР була визнана офіційним представником України. Під час другого туру переговорів (після проголошення Четвертого універсалу) – 27 січня 1918 року українська делегація підписала мирний договір, який забезпечив встановлення дипломатичних зв’язків УНР з центральноєвропейськими державами.

Відповідно до умов Брестського договору австро-німецькі війська 18 лютого вступили в Україну, не зустрівши на своєму шляху жодного серйозного опору. На початку березня австро-німецькі частини зайняли Київ, і вже до кінця квітня майже вся Україна була звільнена від більшовиків. Натомість почалася австро-німецька окупація. Союз УЦР з німецькими й австрійськими військами не був зрозумілий народу. Проіснувавши 13,5 місяців з 17 березня 1917 до 29 квітня 1918 року вона поновила в Україні державницьку свідомість, пройшла величезну еволюцію: від підданства через автономію – до незалежності, налагодила дипломатичні стосунки з іншими державами, добилася визнання прав українського народу на свою державу, культуру, мову.

Після вступного слова зберігача фондів-керівника музею історії та культури «Уваровський дім», члена Національної спілки краєзнавців України Соколенка О.Г. та виступу голови оргкомітету круглого столу, краєзнавця, члена Національної спілки краєзнавців України Мельничука Ю.Л. слово взяли учасники заходу.

З-поміж виступів, які пролунали (зазначимо, що вільних місць у залі не було), варто відзначити наступні: виступ доктора філософських наук Недюхи М.П., під час якого він продемонстрував маловідомі оригінали державних документів Центральної Ради; кандидата історичних наук Теодоровича А.Ю., який розповів про історичні цінності нашого народу – соборність та участь юнаків, які загинули під Крутами.; Білогородського сільського голови Адамчука М.І. (Києво-Святошинський р-н), який оприлюднив маловідомі факти про події революції 1917–1921 рр. у Білогородці (за результатами архівних досліджень); керівника гуртків Яготинського БДЮТ Шевченка В.В. про повстанські дії (бій під Крутами) у Яготинському р-ні; директора Ірпінського історико-краєзнавчого музею Зборовського А.І., який розповів про події того часу на теренах Приірпіння; референта Центрального Проводу ОУН(д) Руденка В.Ю.; історика, дослідника геополітичної тематики Федоренка О.А.; ст. вчителя образотворчого мистецтва Ірпінської спеціалізованої ЗОШ І-ІІІ ст. художнього профілю №1 ім. А.С. Макаренка, полковника козацтва Сморчкова С. О., який продемонстрував картини, на яких відображено події 1918 року  та багатьох інших.

Окремих слів подяки заслуговує виступ дітей з історико-краєзнавчого гуртка Пилиповецької ЗОШ І-ІІ ст. (Бородянський р-н). Вони прибули справжньою делегацією разом з керівником гуртка, членом Національної спілки краєзнавців України Мельником В.В., який очолює його ось уже протягом 30 років. Варто відзначити також виступи представників студентської молоді – студентки Київського професійно-педагогічного коледжу ім. А.С. Макаренка Марини Мельничук та студента педагогічного інституту при Київському університеті ім. Б. Грінченка Олександра Доманчука.

У роботі читань також взяли участь: голова СОГ «Демократична Київщина» Найда І.В.; члени ГО «Білогородська козача сотня» на чолі з отаманом, полковником козацтва, членом Ради українського козацтва при Київській облдержадміністрації Панасюком В.Ф.; член ОУН (д) Савченко В.С.; співробітник інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського Єрмашов Т.В.; відпочиваючі ворзельських санаторіїв та мешканці Ворзеля.

Цікавою для відвідувачів заходу виявилася також тематична виставка книжок, підготовлена працівниками Ворзельської бібліотеки, керованої Євтищенко Н.І. До речі, Наталія Іванівна є постійним відвідувачем та учасником усіх громадсько-патріотичних заходів Уваровського дому.

Зберігач фондів-керівник музею історії та культури «Уваровський дім»

Соколенко О.Г.

 

Опубліковано у Круглі столи, конференції, презентації. Додати до закладок постійне посилання.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s