Ворзель, “Уваровський дім”. Освітньо-патріотичний захід до Дня партизанської слави. 22 вересня, Пн., 12.00

Освітньо-патріотичний захід до Дня партизанської слави – 2014

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

22 вересня о 12.00 у музеї історії та культури “Уваровський дім” відбувся освітньо-патріотичний захід до Дня партизанської слави.

День партизанської слави встановлений в Україні на підтримку ініціативи ветеранів війни та з метою всенародного вшанування подвигу партизанів і підпільників у період Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років, увічнення їх пам’яті згідно з Указом Президента України «Про День партизанської слави» від 30 жовтня 2001 року № 1020/2001.

Підпільно-партизанський рух в Україні став важливим військовим, політичним і економічним фактором, який значною мірою сприяв Перемозі у Великій Вітчизняній війні над фашистською Німеччиною.

Виникнення підпільно-партизанського руху

Коли партизанський рух називають фронтом у ворожому тилу, то це не просто образний вислів і не перебільшення. На окупованій території збройний опір загарбникам чинила така велика кількість активних бійців, що це цілком зіставне з чисельністю регулярних радянських військ на одному з фронтів.

3 липня 1941 р. голова Державного Комітету Оборони СРСР Й. В. Сталін в своєму виступі по радіо поставив задачу про розгортання народної війни в тилу ворога, наголошуючи, що це стане важливим фактором у боротьбі з ним.

Незважаючи на відсутність досвіду боротьби, вже з червня по липень 1941-го в Україні розпочали боротьбу 883 загони, 1700 диверсійних груп, які стали основою для організації партизанських загонів і з’єднань. До них добровільно йшли люди, щоб протистояти гітлерівцям.

Для координації дій і керування партизанським рухом було створено Український штаб партизанського руху (УШПР). Його начальником призначили Т. А. Строкача – колишнього заступника міністра внутрішніх справ УРСР.

Найбільш ефективною формою боротьби стали рейди великих партизанських з’єднань і загонів під командуванням С. Ковпака, О. Федорова, Я. Мельника, С. Малікова, М. Наумова, П. Вершигори, М. Шукаєва, які пройшли з боями по тилах ворога понад 52 тис. км, знищуючи на своєму шляху ворожі гарнізони, поліцейські стани, залізничні й шосейні мости, військові склади, залізничні станції та інші ворожі об’єкти. Під час рейдів було визволено від окупантів сотні сіл і міст, формування поповнилися тисячами нових бійців.

На початку 1943 року діяли 8 великих з’єднань, 900 загонів і понад 1000 розвідувально-диверсійних груп. Своїми бойовими діями на транспорті й дорогах партизани підривали економіку як Німеччини, так і її сателітів, паралізували діяльність окупаційної влади, сіяли паніку серед гітлерівців і прискорювали перемогу. Ворог змушений був додатково до охоронних військ знімати від 50 до 120 тисяч солдатів та офіцерів з діючих фронтів.

На окупованій території утворювалися партизанські зони, де діяла поновлена радянська влада аж до повного звільнення країни від ворожої навали. Господарями в них були місцеві жителі й партизани. Перші такі зони утворилися в Сумській, Чернігівській, Київській, Житомирській, пізніше в Вінницькій, Волинській, Кам’янець-Подільській і Кіровоградській областях. В чотирикутнику Олевськ–Овруч–Мозир–Туров виник великий партизанський край, що охопив 14 районів Житомирщини й Білорусії з населенням 200 тис. осіб. Навесні 1943 року в північній частині Рівненської області партизанський край займав територію площею 10 тис. квадратних кілометрів, в який увійшли сотні сіл і хуторів з населенням понад 300 тис. осіб.

Найдошкульніші удари по ворожих комунікаціях партизани України нанесли під час Курсько-Орловської битви. Завдяки їм не дійшли до фронту 1623 німецькі ешелони з живою силою, бойовою технікою і боєприпасами.

Загалом у 1941–1944 рр. в Україні вели бойові дії 60 партизанських з’єднань, дивізій, бригад, 1993 загони і розвідувально-диверсійні групи, де пройшли бойовий шлях більше півмільйона осіб, із них: 296052 українці, або 59%; 111400 росіян (22,2%); 33108 білорусів (6,6%); 45132 представника інших національностей (9%); 16058 – народів країн Європи (3,2%).

Кількісний склад підпільників досяг 103 тис. людей.

Вели боротьбу і активно сприяли партизанам понад 1,4 млн. осіб мирного населення.

За весь період збройної боротьби партизанами та підпільниками було знищено понад 468 тис. фашистських солдатів, офіцерів, а також їхніх посібників.

Вшанування пам’яті підпільників та партизанів

У 1948 році у після розформування Українського штабу партизанського руху було утворено державний орган – Комісію у справах колишніх партизанів Великої Вітчизняної війни 1941–1945 рр. при Президії Верховної Ради України. Ця Комісія активно діє вже понад 60 років.

За ініціативою Комісії у справах колишніх партизанів з метою закріплення навіки героїчного подвигу партизан і підпільників та відтворення історичної справедливості щодо ролі підпільно-партизанського руху в досягненні Перемоги у 2001 році в Україні було встановлено щорічне свято «День партизанської слави», що назавжди визначило найвищу державну оцінку всенародної боротьби за визволення Батьківщини від німецько-фашистських загарбників. У цей день, – 22 вересня 1941 р. С. А. Ковпак підписав наказ про створення Путивльського партизанського загону.

10 лютого 2005 року засновано, виготовлено і передано на вічне зберігання до Музею Великої Вітчизняної війни 1941–1945 рр. Штандарт «Український партизанський фронт 1941–1944 рр.».

Гордістю колишніх партизанів і підпільників став нагрудний пам’ятний знак «Партизан України». Цим знаком нагороджено також і експозицію Ворзельського підпілля, що у нашому музеї.

У Києві відкрито Музей партизанської слави та парк. Директор музею – А. Збанацький, син Ю. Збанацького, який жив у Ворзелі.

За самовіддану боротьбу проти фашистських окупантів партизани і підпільники отримали понад 57,5 тисячі урядових нагород, 95 партизанів і підпільників удостоєні звання Героя Радянського Союзу. Багато українців, які билися проти фашизму в європейському русі Опору, отримали високі нагороди від польського, чехословацького, румунського, угорського, італійського, французького та інших урядів.

Ворзельське підпілля

Для ворзельців День партизанської слави – особливе свято, адже Ворзель під час Великої Вітчизняної відзначився створенням власного руху опору, який організували 13–15-річні підлітки. Усі операції, диверсії, підриви залізничних колій тощо упродовж трьох років окупації виконували саме вони. Вони і визволили селище від окупантів.

Ініціатором створення підпілля був 14-річний учень Ворзельської школи Віктор Нацевич. Існувало відгалуження Ворзельського підпілля навіть і в Києві. На рахунку малолітніх ворзельських підпільників – вибухи мостів в Ірпені та Бородянці, ешелонів на станціях Київ-товарний та Київ-Петрівка. За місяць до приходу радянських військ шестеро старших членів підпілля були викриті німцями. На їхню долю випали нелюдські муки – Марію Василівну та її дочку Ніну Білостоцьких, Івана Ситника, Петра Трегубова, було по-звірячому закатовано й страчено, а про долю Олександра Горійчука та Олени Гурко, яких схопили гестапівці, досі нічого не відомо.

Палаючи помстою, діти-підпільники групою з 12 осіб за допомоги десяти місцевих мешканців, розгромили у Ворзелі загін власівців, яких було близько 200 вояків, добре навчених і озброєних, і таким чином самостійно звільнили рідне селище. Як зазначається у звіті командира частини, яка першою увійшла до Ворзеля (архівний документ), підлітки-підпільники, розбивши власівців, врятували також і прилеглі села Михайлівку-Рубежівку, Козинці, Діброва-Леніно, які власівці повинні були спалити дотла. Це винятковий приклад героїзму нашого народу.

Похід місцями бойової слави ворзельських підпільників 

Організаторами цьогорічного святкування Дня партизанської слави в “Уваровському домі” виступили: Український державний центр туризму і краєзнавства учнівської молоді МОН України; Комісія у справах колишніх партизанів при Верховній раді України; Музей історії та культури «Уваровський дім»; МГО «Українське козацтво»; Національна спілка краєзнавців України (Київська обласна організація); Ворзельська селищна рада.

На свято прибули учні з Пилиповецької ЗОШ І-ІІІ ст. Бородянського р-ну, студенти “Молодої Січі” з Ірпінського економічного коледжу та учні 7-го класу Ворзельської ЗОШ І-ІІІ ст. №5.

Присутніх привітали зі святом Ворзельський селищний голова Венгрик О.П., партизан – ветеран Великої Вітчизняної війни Хруль В.С., заступник Ворзельської спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) Лихашва Л.І. У заході також взяли участь секретар Ворзельської селищної ради Атаманчук О.М., поет, воїн-інтернаціоналіст Лямічев В.В. (м. Вишневе), науковець, дослідник геополітичної тематики Федоренко О.А. (м. Київ), викладач Ірпінського економічного коледжу Поцелуйко М.П., кореспондент газети “Новий день” Пікуль В.М. (м. Вишневе).

Після офіційної частини свята присутні на заході учні відправилися у похід місцями бойової слави ворзельського підпілля. Після лінійки та інструктажу, які провели генерал-отаман Українського козацтва Мельничук Ю.Л. та отаман Білогородської козачої сотні Панасюк В.Ф. діти відправилися у 3-кілометровий похід. Під час походу відбулося урочисте покладення квітів до селищного монумету загиблим героям та до обеліска підпільникам Білостоцьким, які були по-звірячому закатовані в останній місяць фашистської окупації.

А наприкінці заходу трохи стомлених, але радісних дітлахів почастували справжнім смачнющим козацьким кулішем, який вже традиційно приготували козаки з Білогородки – отаман Білогородської козачої сотні Панасюк В.Ф. та та козацька Берегиня Панасюк О.О., які є активними учасниками та співорганізаторами багатьох національно-патріотичних та виховних заходів Уваровського дому.

Честь і слава українським партизанам і підпільникам – героїчним визволителям України від фашистських загарбників! Вшанування їхньої пам’яті – наш священний обов’язок.

О.Г. Соколенко,

зберігач фондів-керівник музею

Advertisements
Опубліковано у Патріотично-виховні заходи, Статті. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s