Ворзель, “Уваровськй дім”. Видано книгу М. Тимоніна

Вийшла друком нова книжка віршів Михайла Тимоніна

 

Мешканці Ворзеля старшого віку пам’ятають ворзельського поета Михайла Тимоніна. Все життя Михайло Тимонин працював муляром і пічником, багато жителя Ворзеля і досі пам’ятають печі, складені ім. Але особливим його покликанням була поезія. І вдома, і на будівництві він складав вірші. І це були не просто гарні вірші, а справжня поезія.

Поет Михайло Тимонін

Поет Михайло Тимонін

Народився М. Тимонін у 1910 році в селі Яковлівці, Горьківської області. Ще до війни про його неабияке поетичне дарування писала «Літературна газета».

Після закінчення початкової школи йому відразу довелося працювати: спочатку в шевської майстерні, потім з 1928 року вантажником на Горьківському автозаводі, а з 1938 року – на будівництві театру Радянської Армії. Довелося бути і штукатуром, і теслею, і сторожем музею, і пічником, і солдатом, і все на світі. Але поетичний дар йому було дано самою природою.

Його перший ліричний вірш «Возвращение на Родину» був надрукований в 1929 році в обласній газеті «Горьковськая коммуна». Згодом окремі вірші Тимоніна друкувалися в інших виданнях.

У Ворзелі Михайло Тимонін оселився на початку 1930-х років.

Напередодні війни була підготовлена до друку його перша книга. Але почалася війна, і книга ця не побачила світу. Довгі роки поет, наділений природою не тільки талантом, але й великий скромністю, не давав про себе знати.

В 1951 році у Горківському обласному видавництві вийшла збірка трьох початкуючих поетів під назвою «О самом дорогом», де вміщено і цикл віршів М. Тимоніна.

Вкрай невпорядкований в побутовому відношенні, він і не замислювався про благоустрій – він, здається, тільки й думав, що про свої вірші. Працював муляром на новобудовах – навіть один час очолював бригаду мулярів, користуючись серед них великим авторитетом і щирою любов’ю. В обідні перерви і після роботи не раз товариші по роботі просили Тимоніна прочитати їм його нові твори. Михайло Олексійович охоче читав їх в будь-якій кількості. Зрештою каменярі почали їм прямо-таки пишатися: ось, мовляв, у нас бригадир який, вірші складає не гірше професійного письменника.

Думку про талановитість Тимоніна незабаром повністю розділили керівники київської письменницької організації, у тому числі такий видатний майстер поетичного слова, як Микола Миколайович Ушаков. Знову зацікавилися віршами Михайла Тимонина і москвичі: у Києві і в Москві почали виходити збірники його віршів, зустрінуті любителями поезії з великим інтересом. Зокрема збірка його поезій «Молодой Апрель» (1969). Проте членом спілки письменників Тимонін так і не став, для нього це було зовсім не важливо.

Помер поет у 1977 році. Смерть застала Михайла Тимонина несподівано, коли він відпочивав на березі Дніпра.

У Приірпінні збереглася лише одна книжечка поета «Молодой Апрель» – у Ворзельській бібліотеці.

Та нащадки пом’ятають народного поета. У 2008 році в Нижньому Новгороді у видавництві «Літера» вийшла книга «На коромислі веселки-дуги». До книги увійшли вірші і біографія Михайла Тимоніна, відгуки друзів про його життя і творчість та окремі фотознімки.

Книжка М. Тимоніна «Моя поезія», яка вийшла цього року у Ворзелі змогла побачити світ завдяки активній життєвій позиції колишньої ворзельської вчительки Августи Костянтинівни Леонтович.

Августа Леонтович з учнями_новый размер

Августа Леонтович з учнями, фото 1970-х рр.

 

За власною ініціативою в 2013 році вона зібрала пожертви на виготовлення нового пам’ятника Михайлу Тимоніну. Тривалий час його могила була занедбана, поіржавів залізний постамент. Новий пам’ятник за зібрані кошти виготовила ірпінська фірма «Пам’ять-КІНГ». Депутат Ірпінської міськради Петро Король та його син Петро зробили суттєву цінову знижку на пам’ятник, якісно та швидко виконали роботи.

А решту коштів Августа Костянтинівна вирішила направити на видання нової книжки віршів М. Тимоніна. Крім того, вона зібрала рукописи віршів поета, які раніше не видавалися, зокрема його вірш «Ворзельські сосни». До видання також включено рукописи та автографи М. Тимонина з фондів Ворзельської бібліотеки ім. Д. Бедзика, постійним читачем якої він був.

Нова книжка віршів М. Тимоніна

Нова книжка віршів М. Тимоніна

 

– Допомагали мені всім миром – розповідає А. Леонтович. – Це Ворзельський селищний голова Олександр Венгрик, Бучанський міський голова Анатолій Федорук, депутат Ірпінської міської ради Андрій Страховський, упорядник кладовища Н. Гавриленко, матушка Фролівського монастиря Георгія. Фінансово посприяли інші небайдужі жителі Приірпіння – М. Шацька, В. Ткачук, Г. Маринич, Р. Вишнівська, Л. Рудик, С. Ковальчук, О. Дегтяренко, І. Верткова, Н. Дацько, К. Семенюченко, Л. Петренко, Н. Кінзерська, С. Грозинська, Н. Шевченко, О. Живогляд, Н. Водолазко.

Велику роботу виконав О. Г. Соколенко – відшукав матеріали з батьківщини М. Тимоніна, де він друкувався, доповнив ними нашу книжечку. Працював над упорядкуванням матеріалу та виданням книжки. Як добре, що є люди, які не просто займають посаду, виконують належне, а вкладають всю душу в свою роботу, живуть нею. Не рясно таких працівників…

Не рясно і таких людей, як Августа Костянтинівна Леонтович. Незважаючи на вік (їй вже пішов 9-й десяток), вона зробила громадянський вчинок, який має бути прикладом для молодого покоління. Її колишні учні, а вона пропрацювала у ворзельській школі 30 років, можуть пишатися своєю вчителькою – справжнім патріотом своєї Батьківщини.

 

Олександр Соколенко,

автор-упорядник, зберігач фондів

Ворзельської музею історії та культури «Уваровський дім»

Опубліковано у Видання, Статті. Додати до закладок постійне посилання.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s