Ворзель, “Уваровський дім”. День визволення Ворзеля, 7 лстопада, Сб., 10.30-17.00

У Ворзелі втретє відсвяткували День визволення селища від німецько-фашистських окупантів

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Уперше День визволення Ворзеля відсвяткували 2013 року, коли минуло 70 років від тієї знаменної події. Ідея започаткування свята виникла за результатами досліджень місцевих краєзнавців О.Г. Соколенка, Ю.Л. Мельничука та С.В. Соколенко. Вони встановили, що селище визволили від фашистів місцеві підпільники, більшість з яких становили 15–17-ти річні підлітки! Вони й організували підпілля – самостійно, не чекаючи нічиїх вказівок та команд: просто не хотіли, щоб на нашій землі панували фашистські окупанти.

Святкування Дня визволення Ворзеля відбувалося на декількох локаціях. Розпочалося свято о 10.30 вже традиційно з велопробігу, присвяченому визволенню селища. Одночасно у музеї історії та культури «Уваровський дім» відбувся козацько-лицарський вишкіл для школярів, присвячений 72-й річниці визволення Києва та Київської області від німецько-фашистських окупантів. О 13.00 біля монументу загиблим героям відбулася урочиста частина, а після неї свято продовжилося на концертному майданчику ЦК «Уваровський дім», де відбувся святковий концерт та урок мужності для дітей та дорослих. За оцінками присутніх, це було справжнє народне свято, організоване і проведене за кращими європейськими взірцями.

 

Велопробіг на честь визволителів селища – ворзельських підпільників

Учасники велопробігу зібрался біля монументу на честь заснування Ворзеля (флюгер-паротяг). Цього разу у велопробігу взяли участь понад 30 осіб, з-поміж яких учні ворзельської школи, члени велоклубу Бучанського центру позашкільної роботи на чолі з директором Куцеваловим В.А. та дорослі мешканці з малюками. До організації велопробігу долучилися Ворзельська селищна рада та депутат Хрокало В.О. (погодження у відповідних органах, медичне обслуговування, прапорці для велосипедистів) та ЗОШ №5 (директор Волга Т.Г., відп. за позашкільну виховну роботу Мальцева І.О.). Приємно, що у велопробігу брали участь деякі депутати селищної ради.

Після інструктажу, проведеного Куцеваловим В.А., зберігач фондів-керівник Ворзельського музею історії та культури «Уваровський дім» Соколенко О.Г. (автор книги про діяльність Ворзельського підпілля) розповів присутнім про основні події визволення Ворзеля, показав місцезнаходження бараку з власівцями, на який напали підпільники в ніч з 5 на 6 листопада 1943 року і пояснив, що на вшанування пам’яті про визволителів-підпільників велопробіг пройде саме за маршрутом вигнання фашистів з селища.

У ході велопробігу було зроблено зупинки біля пам’ятника на місці колишнього будинку Білостоцьких, спаленого власівцями під час подій 1943 року, та на кичеєвському цвинтарі біля могил підпільників та братської могили захисників селища. О.Г. Соколенко розповідав присутнім про визволення селища, показав місця, де знаходився будинок Білостоцьких, де відбулася страта підпільників та де саме відбувся бій, у якому були знищені власівці. Щоразу біля пам’ятників ставали у почесну варту реконструктори у формі часів війни. Це були бійці спеціалізованих пошукових груп ім. отамана Орлика (ком. Коротя В.Г., заст. Мошков В., м. Ірпінь), ім. генерала Ватутіна (ком. Петров М.К., Нові Петрівці), «Перемога» (ком. Тарасюк О.П., м. Київ), ім. 5-ї армії Південно-Західного фронту (ком. Пулін А.І., м. Київ) Українського благодійного фонду пошуку «Пам’ять», які рухалися в голові колони з прапорами на старовинному мотоциклі з коляскою (Северин В.А.). Після покладання квітів пошуківці давали урочистий салют на честь визволителів Ворзеля із раритетної зброї часів війни. Для учасників велопробігу усе це стало приємною несподіванкою, і, напевне, надовго залишиться у пам’яті. Фінішував велопробіг біля «Уваровського дому».

Козацько-лицарський вишкіл для школярів, присвячений 72-й річниці визволення Києва та Київської області від німецько-фашистських окупантів

Героїчні традиції нашого народу ми прослідковуємо від часів козацтва до днів нашої сучасності. Саме тому у ході святкування Дня визволення Ворзеля було проведено козацько-лицарський вишкіл. Його провели керівник науково-освітнього центру патріотичного виховання молоді університету «Україна», генерал-отаман Приірпінського козацького полку Мельничук Ю.Л.; крайовий отаман Приірпіння Панасюк В.Ф. та ветеран Афганістану, поет Валентин Лямічев. Учням розповіли про героїчні традиції козацтва, про героїзм визволителів Ворзеля в роки Великої Вітчизняної війни, про сучасних героїв. Провели шикування та марширування з козацькими прапорами на майданчику ЦК «Уваровський дім», а також посвяту в козаки. Приємно було побачити на заході учнів з с. Пилиповичі Бородянського району.

Урочистий захід біля монументу загиблим воїнам у Ворзелі.

Відкрила урочистий захід художній керівник ЦК «Уваровський дім» Каленчук І.О. Вона привітала присутніх з Днем визволення Києва та Київської області, а також Ворзеля і розповіла про перебіг подій під час визволення селища та про щойно проведений велопробіг. «В ніч з 5 на 6 листопада 1943 року ворзельські підпільники самостійно визволили наше селище від окупантів, – наголосила вона. – Саме їм ми завдячуємо життям, адже якби не їхній подвиг, то окупанти за отриманим завданням повинні були знищити разом з населенням не тільки Ворзель, а й села Михайлівку-Рубежівку, Козинці та Діброву-Ленінську».

У ході заходу виступили Ворзельський селищний голова Федорук Лариса Петрівна, ветеран Великої Вітчизняної війни, партизан, визволитель Київщини Хруль Василь Саватійович, онучка ворзельської підпільниці-зв’язкової Білостоцької Марії Василівни, по-звірячому закатованої фашистами у 1943 році, Білостоцька Ольга Борисівна, а також голова Ради ветеранів Ворзеля Куц Олена Іванівна. Вони привітали присутніх зі святом, наголосивши на його великому патріотично-виховному значенні.

Після хвилини мовчання та урочистого салюту (5 залпів) відбулося покладення квітів до монумента загиблим воїнам.

Просвітницько-патріотичний виховний захід та концерт

У ході просвітницько-патріотичного виховного заходу на концертному майданчику ЦК «Уваровський» дім перед присутніми виступили зберігач фондів-керівник музею історії та культури «Уваровський дім» О.Г. Соколенко, який розповів, як визволяли Ворзель та наголосив на великій значимості визволення селища самими його мешканцями, зазначивши, що це винятковий та унікальний приклад виявлення патріотизму та любові до своєї Батьківщини. Перед присутніми виступили музичні колективи: дипломант та лауреат багатьох регіональних та всеукраїнських конкурсів та фестивалів народної творчості ансамбль української пісні «Перевесло» Ворзельського ЦК «Уваровський дім» (художній керівник Вадим Зеленюк, концертмейстер Ярослав Гончар, незмінна ведуча всіх виступів колективу Ольга Файнікова); шановані гості селища – багаторазовий дипломант та лауреат регіональних та всеукраїнських конкурсів та фестивалів народної творчості народний фольклорний козацький ансамбль «Горлиця» (с. Тарасівка, худ. керівник Любов Рачинська, концертмейстер Віктор Кучер) та молодіжний гурт «Березовий гай» (Ворзель, худ. керівник Валентин Савчин). Приємно порадував і виступ місцевої поетеси Алли Тимошенко та місцевого мешканця, екс-соліста легендарного гурту «Синяя птица» Влада Преображенського.

Під час заходу бійці пошукових загонів, які були запрошені на свято, провели урок мужності та майстер-клас зі збирання-розбирання зброї, розповівши про однострої, озброєння та солдатський побут часів Великої Вітчизняної війни. Вони також організували частування усіх охочих чаєм із самовара (Северин В.А.). А біля самовара стояв патефон, з якого лунали пісні військової пори. Багато присутніх охоче фотографувалися з пошуківцями, одягнутими у форму часів війни. Також усіх пригостили смачнющим козацьким кулішем.

Упродовж заходу на майданчику влаштували виставку своїх виробів ворзельські майстри: були організовані благодійні виставки-продажі художнього декупажу (Кушнаренко Л.Б.); виробів з бісеру (Троян Т.О.); ляльки-мотанки (Кірова Л.П.); розпису по дереву (Салтикова О.В.); вишивки та в’язання (Черкавська Д.М.), текстилю (Носко О.О.), кераміста-гончара Носко Д.Ю. та тематична фотовиставка Марії Михайлюк. Організатором виставок виступила зав. Ворзельської бібліотеки ім. Д. Бедзика Євтищенко Н.І. Працівники бібліотеки та музею історії та культури «Уваровський дім» також провели тематичні виставки книжок. Долучилися до свята і учні Ворзельської ЗОШ №5: вони намалювали й вивісили по периметру усього майданчика малюнки для бійців АТО.

Насамкінець назвемо організаторів свята. Ними виступили: музей історії та культури та центр культури «Уваровський дім» – ініціатор проведення свята; Ворзельська селищна рада; Український благодійний фонд пошуку «Пам’ять»; Науково-освітній центр патріотичного виховання молоді університету «Україна»; Міжнародна громадська організація «Українське козацтво»; Національна спілка краєзнавців України (Київська обласна філія).

Загальне враження від проведених заходів на честь визволення Ворзеля у всіх склалося дуже позитивне. Свято по-справжньому вдалося і вже стало новою ворзельською традицію – щорічно 6 листопада святкувати дуже важливий для усіх жителів Ворзеля день – День визволення Ворзеля від німецько-фашистських загарбників.

 

Довідка

Про діяльність Ворзельського підпілля та визволення Ворзеля

Підпільна антифашистська група почала діяти у Ворзелі з перших днів окупації (22 серпня 1941 р.). Її організаторами були ворзельські школярі, котрим тоді було по 14–16 років. Лише через півроку активної диверсійної діяльності до юних ворзельських патріотів було прикріплено відповідальних з підпільного райкому. З часом кількість членів підпілля зросла до 30 осіб, причому більшість з них становили підлітки та юнацтво 15–18 років. Ідейним організатором та керівником усієї диверсійної та конспіративної роботи підпілля був Віктор Нацевич, якому у 1941 році було всього 14 років. Його накази виконували усі члени групи, навіть ті, котрим було вже за 50.

За час діяльності ворзельскі підпільники доправили у партизанські загони 60 осіб, 4 станкових кулемети, 8 автоматів, кілька десятків гвинтівок та пістолетів, велику кількість набоїв та гранат; підірвали 3 залізничних мости та 4 ешелони; загітували перехід до партизанів 11 поліцаїв разом з начальником поліції м. Ірпеня Литвином; вбили понад 200 фашистів; виконали багато диверсій – обриви зв’язку на залізниці, розклеювання листівок, саботаж серед населення та ін.

6 вересня 1943 року, за два місяці до приходу радянських військ, фашисти схопили й по-звірячому закатували членів ворзельського підпілля мати та дочку Марію та Ніну Білостоцьких, Івана Ситника та Петра Трегубова. Також були схоплені та страчені підпільники Олександр Горійчук та Олена Гурко – вчителі ворзельської школи. Решта підпільників поставили собі за мету помститися за закатованих товаришів.

У ніч з 5 на 6 листопада 1943 року 12 підпільників-підлітків та 10 мешканців Кичеєвого на чолі з Віктором Нацевичем напали на барак, в якому був розквартирований загін власівців кількістю 150–200 вояків. Саме вони здійснили 6 вересня жахливу страту підпільників.

Напіводягнені власівці побігли вулицями Ворзеля в бік Кичеєвого. За ними гналися підпільники. Власівці добігли до поодинокого будинку на полі неподалік кичеївського цвинтаря і зайняли оборону. Саме у цьому будинку два місяці тому вони катували Марію та Ніну Білостоцьких. Тут і відбувся бій, у якому підпільники знищили весь загін власівців, а семерих забрали у полон, перевели через лінію фронту, яка проходила вже неподалік Ворзеля, і здали командуванню 1-го Гвардійського окремого кавалерійського дивізіону 1-го Червонопрапорного корпусу ім. Г.І. Котовського. Підпільники також передали відомості про стан справ у селищах Ворзель, Кичеєво та селах Михайлівці-Рубежівці, Козинцях та Діброві-Ленінській і повернулися до Ворзеля. За звітом командира цього військового підрозділу І.Х. Остапенка «бойова група на чолі з Віктором Нацевичем дезорганізувала оборону німців, що дало можливість врятувати ці населені пункти, які повинні були бути повністю знищені власівцями під час відступу».

6 листопада 1943 року вищеназвані населені пункти були без бою зайняті радянськими військами. Таким чином, ворзельські підпільники-підлітки врятували населення Ворзеля, Кичеєво, Михайлівки-Рубежівки, Козинців та Діброви-Ленінської від повного знищення.

Одразу після визволення селища члени підпільної організації Мороз Ю.І. та Терехов В.Ю. пішли до лав діючої армії і полягли у боях з фашистами, а багато інших членів ворзельського підпілля, які були молодші за віком, стали бійцями ворзельського загону винищувального батальйону громадського порядку Києво-Святошинського РВ МВС (ком. В. Нацевич). Вони знешкодили 40 зрадників, дезертирів та фашистських диверсантів.

У 1945 році ворзельських підпільників було нагороджено:

медаллю «За відвагу» – Білостоцька Н.О. (посмертно), Горак В.В., Горійчук О.В. (посмертно), Гурко О.С. (посмертно), Копачевський Е.І., Ситник І.С. (посмертно);

медаллю «За бойові заслуги» – Анохіна М.І., Зубко О.С., Левандовський І.І., Махова М.О., Мороз Ю.І., Находов Ф.В., Терехов Ю.Ю. (посмертно), Терехов В.Ю.

Зберігач фондів – керівник Ворзельського музею історії та культури «Уваровський дім» О. Г. Соколенко

Advertisements
Опубліковано у Патріотично-виховні заходи, Події, Святкові заходи. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s