Ворзель, “Уваровський дім”. Регіональна конференція «Проблеми та здобутки музейної та пам’яткоохоронної справи на Київщині», 18 травня, 11.00

У Ворзелі зустрілися музейники та пам’яткоохоронці Приірпіння

 

Щорічно 18 травня в Україні і в усьому світі відзначається Міжнародний день музеїв, який встановила 1977 року ХІ генеральна конференція Міжнародної ради музеїв (ICOM). Тоді ж запропонували й девіз свята: «Музеї – важливий засіб культурного обміну, збагачення культур і розвитку взаєморозуміння, співробітництва й миру між народами».

Цього дня більшість музеїв працюють безкоштовно і проводять різноманітні заходи. Здебільшого це виставки, ярмарки-продажі, шоу-програми, програми «Ніч у музеї» тощо.

Цього року долучилися до святкування Міжнародного дня музеїв й працівники музеїв і пам’яткоохороних організацій Приірпінського регіону. Проте зробили це у свій спосіб – започаткували щорічну регіональну конференцію під назвою «Проблеми та здобутки музейної та пам’яткоохоронної справи на Київщині».

Ідея проведення форуму музейників Приірпіння назрівала вже давно, адже у цій галузі існують багато проблем, які потребують вирішення. Висвітлити й проаналізувати наболілі проблеми в галузі музейництва та охорони пам’яток історії в регіоні та обговорити шляхи їх подолання – такою була мета проведення конференції. Ініціатором проведення конференції виступив Ворзельський музей історії та культури «Уваровський дім», який за останні роки увійшов у когорту кращих музейних закладів регіону.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Для участі у конференції до Ворзеля приїхали  представники центральних і районних організацій з охорони пам’яток культурної спадщини, провідні науковці та  працівники регіональних музеїв краєзнавчого, військово-патріотичного й мистецького профілів. На ворзельській землі їх сердечно привітала зі святом селищний голова Ворзеля Федорук Лариса Петрівна, побажала плідної й результативної праці.

У програмній доповіді ведучий конференції Соколенко Олександр Герольдович (член Національної спілки краєзнавців України, керівник Ворзельського музею історії та культури «Уваровський дім») сформулював основний меседж заходу: а) познайомитися з досвідом діяльності регіональних музеїв та пам’яткоохоронних організацій; б) окреслити та систематизувати найболючіші проблеми цієї сфери в регіоні; в) виробити резолюцію, в якій намітити рекомендації щодо розвитку музейної та пам’яткоохоронної справи в регіоні та напрямки вирішення виявлених проблем.

У ході конференції з доповідями виступили: Булаєвська Наталія Іванівна, заст. голови Київської обласної організації Центру пам’яткознавства НАН України і УТОПІК; Дубчак Наталія Іванівна, член музейно-експертної ради Всеукраїнської асоціації музеїв; Горовий Анатолій Васильович, канд. істор. наук, ст. наук. співробітник Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника; Заремба Олександр Верленович, канд. істор. наук, провід. наук. співробітник відділу теорії та історії політичної науки Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф. Кураса; Мельничук Юрій Леонідович, член Національної спілки краєзнавців України, керівник науково-освітнього центру патріотичного виховання молоді університету «Україна»; Пилявська Лариса Василівна, фахівець з питань охорони культурної спадщини інформаційно-туристичного центру Ірпінської міської ради; Мойсеєнко Валентин Станіславович, методист з пам’яткоохоронної роботи  відділу культури Бородянської міської ради; Зборовський Анатолій Іванович, директор Ірпінського історико-краєзнавчого музею; Соколенко Олександр Герольдович, керівник Ворзельського музею історії та культури «Уваровський дім»; Соколенко Світлана Вікторівна, режисер-документаліст, керівник краєзнавчої відеостудії Ворзельського музею історії та культури «Уваровський дім», член Національної спілки краєзнавців України; Степанова Ірина Олександрівна, директор Немішаєвського музею українського костюму і української писанки; Дзівалтовський В’ячеслав Іванович, Дробот Людмила Володимирівна, педагоги центру військово-патріотичного та спортивного виховання молоді «Десантник» (Святошинський р-н м. Києва); Коротя Володимир Геннадійович, командир Ірпінського спеціалізованого пошукового загону ім. Отамана Орлика; Куц Олена Іванівна, директор Ворзельського музею історії української музики; Кучеренко Леонід Андрійович, директор музею історії Немішаєвського агротехнічного коледжу.

Цікавими й пізнавальними стали доповіді науковців Горового А.В. «Становище музейної справи в Україні в контексті світового музейного досвіду» та Заремби О.В. «Роль регіональних музеїв у патріотичному вихованні на матеріалах Фінляндії, Латвії та Естонії», у яких вони проаналізували загальний стан та тенденції музейної та пам’яткоохоронної справи в Україні й за кордоном, висвітлили роботу регіональних музеїв в європейських країнах. Зокрема, вони відзначили, що музеї не можуть бути самоокупними, навіть за кордоном їх існування фінансує держава.

Фахівці з охорони культурної спадщини Ірпінського та Бородянського районів Пилявська Л. В. та Мойсеєнко В. С. розповіли про фактично виконувану роботу з охорони культурної спадщини в своїх районах. Особливу увагу зосередили на проблемах: руйнація незареєстрованих пам’яток, необхідність їх серйозного дослідження та термінова реєстрація.

Мельничук Ю. Л. розповів про особливості використання засобів музейної справи у освітньо-патріотичному вихованні дітей та юнацтва. Дзівалтовський В. І. представив діяльність музею центру військово-патріотичного та спортивного виховання молоді «Десантник». Коротя В. Г. висвітлив проблеми пошукової роботи, розповів про діяльність пошукових загонів з оснащення музеїв регіону експонатами часів Другої світової війни.

Режисер Соколенко С. В. представила роботу краєзнавчої відеостудії «Уваровського дому», яку вона очолює. Розповіла про велике значення для історії зйомки відеоспогадів визначних особистостей і створення музейних та краєзнавчих документальних фільмів.

Соколенко О. Г., Куц О. І., Зборовський А. І., Степанова І. О., Кучеренко Л. А. розповіли про діяльність своїх музеїв, зупинилися на існуючих проблемах, які потребують вирішення.

Велику зацікавленість у присутніх викликав виступ директора Будинку творчості композиторів «Ворзель» (БТК) Петриченка Євгена Володимировича. Він розповів про сучасний стан закладу, складнощі відновлення його діяльності та шляхи подолання ситуації, що склалася.

Замість намічених 3-х годин учасники конференції розійшлися через 7 годин напруженого обговорення і дискусій.

Головним висновком конференції можна вважати висловлену учасниками необхідність створення об’єднаного органу музейників і пам’яткоохоронців регіону, націленого на вирішення загальних проблем у цій галузі, проведення спільних досліджень, навчання та тренінгів, розширення екскурсійної діяльності тощо.

 

Зберігач-фондів – керівник

музею історії та культури «Уваровський дім»,

член Національної спілки краєзнавців України                                                                   О. Г. Соколенко

 

Опубліковано у Круглі столи, конференції, презентації, Святкові заходи, Статті. Додати до закладок постійне посилання.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s