Ворзель, “Уваровський дім”. День визволення Ворзеля. 6 листопада, Нд.

У Ворзелі відсвяткували День визволення селища від гітлерівських окупантів

Вже традиційно, четвертий рік поспіль, мешканці Ворзеля відзначають День визволення селища. Ідея започаткування свята виникла за результатами досліджень місцевих краєзнавців О.Г. Соколенка, Ю.Л. Мельничука та С.В. Соколенко. Вони встановили, що селище визволили від фашистів місцеві підпільники, більшість з яких становили 15–17-ти річні підлітки! Вони й організували підпілля – самостійно, не чекаючи нічиїх вказівок та команд: просто не хотіли, щоб на нашій землі панували гітлерівські окупанти.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

 

Розпочалося свято о 10.00 екскурсією за маршрутом, яким підпільники виганяли окупантів з Ворзеля. Екскурсію провів директор Ворзельського музею історії та культури «Уваровський дім» Соколенко О. Г. (автор книги про діяльність Ворзельського підпілля). Він розповів присутнім про основні події визволення Ворзеля, показав місцезнаходження бараку з власівцями, на який напали підпільники в ніч з 5 на 6 листопада 1943 року і пояснив, що на вшанування пам’яті про визволителів-підпільників екскурсія пройде за маршрутом вигнання фашистів з селища. Екскурсію супроводжував взвод реконструкторів у одностроях часів війни. Вони пройшли маршем до обеліску сім’ї Білостоцьких, поклали квіти і відсалютували на честь загиблих героїв.

О 12.00 на території парку «Ворзель» біля Уваровського дому відбулася масштабна реконструкція бою за Ворзель.Такий захід у нас відбувся вперше. З радянського та німецького боку воювали понад 50 реконструкторів з раритетною зброєю та у одностроях часів Другої світової війни. З радянської сторони взяли участь: спеціалізована пошукова група ім. Отамана Орлика, молодіжна громадська організація «Київський клуб «Червона зірка», Київський стрілецький взвод МГО «Київський клуб «Червона зірка», військово-історичний клуб «Захід», військово-історична група «Морська піхота Пінської військової флотилії»; з німецької – військово-історичні клуби «404 взвод фельджандармерії», «Перший високогірний полк», «168 саперний батальйон», «Полк «Дойчланд СС» та ін. Понад півгодини точився бій і усі присутні змогли пересвідчитися, яким насправді страхіттям є війна, якими надлюдськими зусиллями наші односельці вибороли перемогу і звільнили селище від гітлерівців.

О 13.00 біля монументу загиблим героям відбулася урочиста частина. Обабіч пам’ятника вишикувалися учасники реконструкції. Перед присутніми виступила Ворзельський селищний голова Федорук Л. П. Вона привітала присутніх зі святом, наголосивши на його великому патріотично-виховному значенні. Командир спеціалізованої пошукової групи ім. Отамана Орлика Коротя В. Г. розповів про рух реконструкторів, про учасників сьогоднішнього заходу, зазначив, що серед реконструкторів було багато тих, хто відслужили в АТО, а сьогодні займаються відродженням реконструкторського руху і є справжніми патріотами України. Командир реконструкторів з німецької сторони Шаповалов А. привітав усіх зі святом і подякував за запрошення на участь у реконструкції. Ведучий свята Соколенко О. Г. розповів про події визволення Ворзеля 6 листопада 1943 року, зачитав прізвища членів Ворзельської підпільної антифашистської групи 1941–1943 рр. та вручив подяки всім учасникам-реконструкторам. Закінчилася урочиста частина хвилиною мовчання та військовим салютом на честь визволителів Ворзеля та тих, хто в наші дні склав свої голови в зоні антитерористичної операції на Сході.

Свято продовжилося на концертному майданчику ЦК «Уваровський дім». Там можна було почастувати солдатську кашу (її приготували члени ворзельського депутатського корпусу), випити чаю із самовара (його традиційно готує Северин В. А.). А біля самовара стояв патефон, з якого лунали пісні військової пори. Багато присутніх охоче фотографувалися з реконструкторами, одягнутими у форму часів війни. На сцені відбувся концерт патріотичних пісень воєнних років за участі хору ветеранів «Пам’ять» та ансамблю української пісні «Перевесло» (худ. кер. Вадим Зеленюк, концертмейстер Зенон Феджора). Приємно порадував виступ екс-соліста легендарного гурту «Синяя птица», місцевого мешканця Влада Преображенського.

За оцінками присутніх, це було справжнє народне свято, організоване і проведене за кращими європейськими взірцями.

Насамкінець назвемо організаторів свята. Ними виступили: музей історії та культури та центр культури «Уваровський дім» та спеціалізована пошукова група ім. Отамана Орлика – ініціатори проведення свята, а також Ворзельська селищна рада. Серед учасників свята: реконструкторські клуби, що були названі вище. Підтримали захід: Національна спілка краєзнавців України (Київська обласна філія), МГО «Українське козацтво», науково-освітній центр патріотичного виховання молоді університету «Україна», Всеукраїнська освітня платформа «Сходи в майбутнє».

Організатори і учасники висловлюють подяку:

– депутату Бучанської міської ради Мостіпака С.В. за спонсорську підтримку;

– мешканцю Ворзеля, приватному підприємцю Тимофєєву Андрію за спонсорську підтримку;

– депутатам Ворзельської селищної ради за приготування солдатської каші;

– мешканцю Ворзеля Северину Вячеславу Андрійовичу за чай із самовара, музику на патефоні та військові пісні з репродуктора;

– мешканцю Ворзеля Савчину Валентину Романовичу за озвучення заходу;

– приватним підприємцям Кінер Тетяні Григрівні та Вадиму Григоровичу за роботу торгової точки

– депутату Ворзельської селищної ради Хрокало Валентині Олександрівні за допомогу в організації заходу.

Окрема подяка редакторам груп у Фейсбуці Олені Салтиковій та Тетяні Онищенко за оперативно розміщену інформацію та якісні фотографії.

Довідка

Діяльність Ворзельського підпілля та визволення Ворзеля

Підпільна антифашистська група почала діяти у Ворзелі з перших днів окупації (22 серпня 1941 р.). Її організаторами були ворзельські школярі, котрим тоді було по 14–16 років. Лише через півроку активної диверсійної діяльності до юних ворзельських патріотів було прикріплено відповідальних з підпільного райкому. З часом кількість членів підпілля зросла до 30 осіб, причому більшість з них становили підлітки та юнацтво 15–18 років. Ідейним організатором та керівником усієї диверсійної та конспіративної роботи підпілля був Віктор Нацевич, якому у 1941 році було всього 14 років. Його накази виконували усі члени групи, навіть ті, котрим було вже за 50.

За час діяльності ворзельскі підпільники доправили у партизанські загони 60 осіб, 4 станкових кулемети, 8 автоматів, кілька десятків гвинтівок та пістолетів, велику кількість набоїв та гранат; підірвали 3 залізничних мости та 4 ешелони; загітували перехід до партизанів 11 поліцаїв разом з начальником поліції м. Ірпеня Литвином; вбили понад 200 фашистів; виконали багато диверсій – обриви зв’язку на залізниці, розклеювання листівок, саботаж серед населення та ін.

6 вересня 1943 року, за два місяці до приходу радянських військ, фашисти схопили й по-звірячому закатували членів ворзельського підпілля мати та дочку Марію та Ніну Білостоцьких, Івана Ситника та Петра Трегубова. Також були схоплені та страчені підпільники Олександр Горійчук та Олена Гурко – вчителі ворзельської школи. Решта підпільників поставили собі за мету помститися за закатованих товаришів.

У ніч з 5 на 6 листопада 1943 року 12 підпільників-підлітків та 10 мешканців Кичеєвого на чолі з Віктором Нацевичем напали на барак, в якому був розквартирований загін власівців кількістю 150–200 вояків. Саме вони здійснили 6 вересня жахливу страту підпільників.

Напіводягнені власівці побігли вулицями Ворзеля в бік Кичеєвого. За ними гналися підпільники. Власівці добігли до поодинокого будинку на полі неподалік кичеївського цвинтаря і зайняли оборону. Саме у цьому будинку два місяці тому вони катували Марію та Ніну Білостоцьких. Тут і відбувся бій, у якому підпільники знищили весь загін власівців, а семерих забрали у полон, перевели через лінію фронту, яка проходила вже неподалік Ворзеля, і здали командуванню 1-го Гвардійського окремого кавалерійського дивізіону 1-го Червонопрапорного корпусу ім. Г.І. Котовського. Підпільники також передали відомості про стан справ у селищах Ворзель, Кичеєво та селах Михайлівці-Рубежівці, Козинцях та Діброві-Ленінській і повернулися до Ворзеля. За звітом командира цього військового підрозділу І.Х. Остапенка «бойова група на чолі з Віктором Нацевичем дезорганізувала оборону німців, що дало можливість врятувати ці населені пункти, які повинні були бути повністю знищені власівцями під час відступу».

6 листопада 1943 року вищеназвані населені пункти були без бою зайняті радянськими військами. Таким чином, ворзельські підпільники-підлітки врятували населення Ворзеля, Кичеєво, Михайлівки-Рубежівки, Козинців та Діброви-Ленінської від повного знищення.

Одразу після визволення селища члени підпільної організації Мороз Ю.І. та Терехов В.Ю. пішли до лав діючої армії і полягли у боях з фашистами, а багато інших членів ворзельського підпілля, які були молодші за віком, стали бійцями ворзельського загону винищувального батальйону громадського порядку Києво-Святошинського РВ МВС (ком. В. Нацевич). Вони знешкодили 40 зрадників, дезертирів та фашистських диверсантів.

У 1945 році ворзельських підпільників було нагороджено:

медаллю «За відвагу» – Білостоцька Н.О. (посмертно), Горак В.В., Горійчук О.В. (посмертно), Гурко О.С. (посмертно), Копачевський Е.І., Ситник І.С. (посмертно);

медаллю «За бойові заслуги» – Анохіна М.І., Зубко О.С., Левандовський І.І., Махова М.О., Мороз Ю.І., Находов Ф.В., Терехов Ю.Ю. (посмертно), Терехов В.Ю.

Директор Ворзельського музею історії та культури «Уваровський дім»   О. Г. Соколенко

 

Advertisements
Зображення | Опубліковано у Патріотично-виховні заходи, Святкові заходи. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s