Ворзель, “Уваровський дім”. Виставка “14 стацій Ісуса Христа”, 7-30 квітня

Художник Станіслав Войцеховський та його «14 стацій»

У ворзельському музеї історії та культури «Уваровський дім» експонується цикл репродукцій картин заслуженого художника України, мешканця Ворзеля Станіслава Войцеховського   «14 стацій Ісуса Христа».

Останній тиждень перед Великоднем – дні найсуворішого посту у християн. Страсті Христові – це те, про що згадують цієї седмиці всі істинно віруючі.

Хресна Дорога (Via Crucis) особлива практика благочестя, основу якої складають послідовні молитовні роздуми віруючих про різні етапи Страстей Ісуса Христа. Зазвичай, в процесі Хресного Шляху віруючі зупиняються для кожного чергового молитовного роздуму: такі зупинки іменуються стояннями (від італ. – Statio, звідси «стації»).

Історія цієї традиції сягає корінням в перші століття н.е. в Єрусалимі, де на шляху Христа у страсну Седмицю збиралися всі християни міста, здійснювалися молитви, а кожен храм був присвячений події на хресній дорозі. Остаточно звичай обходу паломниками в Єрусалимі та його околицях місць, пов’язаних зі Страстями, смертю і воскресінням Ісуса Христа склався в середині IV ст. і зберігався там в усі наступні століття. Незабаром після того, як Єрусалим став найважливішим місцем паломництва для християн, з’явилася спроба «імітації» святих місць Єрусалима. Такі імітації (каплиці, статуї) створювалися згодом в багатьох місцях на Сході і на Заході християнського світу. Відтоді європейські християни також слідували по «Хресному шляху», начебто вони йшли б за Ісусом по вулицях Єрусалиму, зупиняючись при кожній стації, щоб закликати Його і молитися.

Наприкінці ХVI ст. багато храмів хотіли мати зображення Хресної Дороги у себе. Так, італійський місіонер Леонардо де Порто Мавріціо в ХVIII ст. особисто благословив 572 Хресних Шляхи в різних містах Європи, побудував серію пам’ятників з 15 стацій в Римському Колізеї. Були влаштовані багато інших монументальних Хресних Шляхів, наприклад, Хресна Дорога в Лурді складається зі 115 статуй, що сягають у висоту двох метрів, і служить місцем паломництва для тисяч людей.

На Західній Україні з давніх часів також збереглася традиція проводити в передсвяткові дні спеціальні ходи. Уздовж дороги, по якій ідуть віруючі, розташовані стації, кожна з яких ілюструє фрагмент страстей Господніх.

Стаціям Ісуса Христа приділяли велику увагу багато великих художників. І сучасні митці також звертаються до цієї великої традиції.

Чотирнадцять картин Станіслава Войцеховського розміром 40х60 см виконані у техніці інтарсії ( маркетрі), де «фарбами» служить шпон  – тонкі зрізи різнокольорових порід дерев ( тополі, буку, клена, горіха, червоного дерева, берези, лимонного дерева, тощо).  Картини справляють враження намальованих фарбами, а не зібраних з дрібних шматочків дерева, вражають майстерністю і філігранністю виконання. «14 стацій Ісуса Христа» – скрупульозна, подвижницька праця. Загалом у  доробку художника близько 600 картин, виконаних у такій техніці.

Картини заслуженого художника Станіслава Войцеховського побували у 62 країнах світу. Полотна митця прикрашають Український Фонд культури, є у приватних колекціях багатьох країн світу: Канади, Німеччини, Польщі, Голландії, Австрії, ОАЕ.

Advertisements
Опубліковано у Виставки. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s