Ворзель, «Уваровський дім». До Дня скорботи і вшанування пам’яті жертв війни. 22.06.2020 р.

Ворзельські історії. До Дня скорботи і вшанування пам’яті жертв війни.

Сьогодні в Україні відзначають День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни з гітлерівськими загарбниками. Цей фрагмент Другої світової війни, у якій загинув кожен п’ятий українець, став для нашого народу, інших народів колишнього Радянського Союзу, справжньою Великою Вітчизняною війною за визволення від гітлерівсько-нацистських поневолювачів.

Для киян війна почалася 22 червня 1941 року о 7.05 ранку. Саме в цей час 19 літаків 4-го повітряного флоту Люфтваффе почали бомбардування Києва. Бомби впали на Святошин, Жуляни, завод «Більшовик», Повітрофлотське шосе, мости через Дніпро та інші об’єкти, загинуло тоді понад 200 мирних людей. Ніхто не розумів що відбувається, адже повідомлення про початок війни по радіо пролунало лише о 12.00. Люди кинулися скуповувати продукти, побігли до ощадкас, щоб зняти свої заощадження, усюди панували паніка та безлад. Лише ближче до вечора у Києві стало тихо, усі поховалися від страху. Наступного дня почалася мобілізація – 23 червня 200 тисяч киян були відправлені в діючу армію. Так почалася війна у Києві.

 

У Ворзелі при селищній раді був сформований винищувальний загін. Члени загону пильно охороняли державне майно оздоровчо-лікувальних закладів, виловлювали шпигунів, диверсантів та парашутистів, допомагали місцевій раді та Києво-Святошинському райвійськкомату формувати та споряджувати маршові підрозділи для фронту. У ті дні на ворзельській залізничній станції завдяки учню 6-го класу ворзельської школи Віктору Нацевичу було затримано німецького шпигуна, про що говорили усі у Ворзелі. А в небі вирували жорстокі повітряні бої. Поле між Ворзелем та Бучею усе було вкрите уламками збитих літаків. Залізницю між Клавдієво і Ірпенем постійно патрулювали два бронепоїзди ополчення Київського залізничного вузла, які вели артилерійський вогонь убік наступаючих військ ворога.

Гітлерівці вступили до Ворзеля о 8.00 ранку 23 серпня 1941 року після масованого обстрілу з легких гармат упродовж доби.

Вже через декілька годин по Лісному провулку німці провели на розстріл ворзельських євреїв. Потім і самі поліцаї вихвалялися, що стратили тоді 12 осіб. У довідці Ірпінського міськдержархіву вказуються імена 13-ти страчених ворзельців: Єрина Ольга Яківна; Єрина Дора Іванівна; Пеккер; Пеккер (10-річний син); Петренко Микола; Маламуд Бронислава; Маламуд (мати); Сапожников; Фенстер; Френкель; Кириченко Ісаак Григорович; Суханов; Гільман (мати).

В приміщенні клубу (цей будинок по вул. Сосновій на території нинішнього Будинку дитини до нашого часу не зберігся – його зруйнували в 70-х роках) фашисти організували управу, до якої набрали поліцаїв із місцевого населення. Невдовзі після приходу, фашисти під корінь вирізали чудовий лісовий масив, колишній Уваровський ліс, де росли велетенські корабельні сосни (сучасний ліс на тому місці ворзеляни висадили вручну навесні 1944 року, після визволення від гітлерівців). На території сучасного санаторію «Прапор» розташувався підрозділ німецької фірми з ремонту залізничних колій. Поряд із приміщенням школи (нині – Уваровський дім) деякий час стояли танки, а в самій школі, у центральній залі фашисти тримали коней.

Коли радянські війська відступили, а німці ще не встигли зайняти Ворзель, було підірвано залізничний міст між Ворзелем та Кичеєвим. Приблизно через 30–40 хвилин пролунав другий вибух – вже далі, в напрямку селища Немішаєве. Цю диверсію здійснили учні 6-го класу Ворзельської школи Віктор Нацевич та Петро Целуйко. Це була перша операція майбутньої ворзельської підпільної патріотичної групи, і здійснили її 14-річні школярі, справжні патріоти своєї Батьківщини. Так починалася війна у Ворзелі.

Низький уклін і вічна слава ворзельським патріотам!

Опубліковано у Статті. Додати до закладок постійне посилання.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s