Відкрито постійну експозицію, присвячену воїнам АТО

Відкрито постійну експозицію, присвячену воїнам АТО-ворзельцям

До експозиції, що була відкрита 20 лютого 2015 року у центральній залі музею до річниці розстрілу на Майдані увійшли експонати, привезені з зони бойових дій АТО на Донбасі. З поміж них використані гільзи від БМП, протитанкової гармати МТ-12
«Рапіра», самохідної артилерійської
установки САУ, ручного кулемета
Калашникова РПК. Представлено також каску, берет та балаклаву бійців, осколки від системи
залпового вогню «Град», а також використаний транспортно-пусковий контейнер до переносного протитанкового ракетного комплексу ПТРК. Особливо вражають гільзи до БМП, розмальовані дітьми. Усі експонати надав мешканець Ворзеля Ходорович Ю. Г. – активний волонтер з Майдану по нинішній час.

У експозиції також виставлено історичну реліквію Приірпіння і гордість Ворзеля – перший піднятий у Ірпінському регіоні жовто-блакитний прапор України.

 

Перший прапор Незалежної України, піднятий в Приірпінському регіоні

День Державного прапору України, який щорічно святкується 23 серпня згідно з Указом президента України від 23 серпня 2004 року № 987/2004 – особливий для ворзельців. Адже саме у Ворзелі вперше в Приірпінському регіоні було піднято жовто-блакитне знамено. Цей прапор – історична реліквія Ворзеля і всього Приірпіння.

 

Історія першого підняття національного прапора у Приірпінні

Ініціатива підняття жовто-блакитного стягу належить Вадимові Антоновичу Кисленку – тодішньому вчителю фізкультури ворзельської школи. Нині він – почесний житель Ворзеля.

В. А. Кисленко (другий зліва)  передає історичну реліквію – перший прапор  Незалежної України,  піднятий у Приірпінні 1 вересня 1991 року,  на зберігання  до музею історії та культури “Уваровський дім”. Ворзель, 23 серпня 2012 р.

В. А. Кисленко (другий зліва)
передає історичну реліквію – перший прапор
Незалежної України,
піднятий у Приірпінні 1 вересня 1991 року,
на зберігання
до музею історії та культури
“Уваровський дім”.
Ворзель, 23 серпня 2012 р.

Влітку 1991 року Вадим Антонович разом з учнями їздив у Прибалтику. Тоді там відбувалося дуже потужне національне відродження, усюди майоріли національні прапори – замість колишніх радянських. У численних кіосках можна було придбати й прапори інших держав, зокрема, і жовто-блакитний український. Оскільки у нас тоді жовто-блакитний прапор ще було придбати складно, Вадим Антонович купив собі український прапор у Прибалтиці.

Наближалося 1 вересня 1991 року і Вадим Антонович на педагогічній нараді запропонував підняти жовто-блакитний прапор на шкільній лінійці. Це було сміливе рішення, адже раніше усі звикли бачити на лінійці інші прапори – червоні. Директор школи Володимир Степанович Гусевик підтримав пропозицію і педколектив проголосував «за», двоє утрималися. Варто відзначити, що офіційно, як державний символ, прапор був прийнятий Верховною Радою пізніше, аж 28 січня 1992 р. Проте через зміну обставин в керівництві Ірпінського міськВНО прапор урочисто підняти не дозволили. Тому В. С. Гусевик та В. А. Кисленко пішли на ризик – прапор підняли без урочистостей за півгодини до початку лінійки. Це зробили на власний ризик В. А. Кисленко разом з одним із учнів. Ось так початок навчального року прийшов до Ворзеля під жовто-блакитним знаменом – першим серед шкіл Ірпінського регіону. Це був Вчинок з великої літери.

Згодом цей прапор деякий час використовувався для урочистих подій виконкомом Ірпінської міськради, під ним приймали присягу військово-зобов’язані Ворзеля, на День Перемоги 9 травня за ветеранами, які йшли під червоним прапором, йшла колона старшокласників – під жовто-блакитним. Потім прапор зберігався у В. А. Кисленка, а 23 серпня 2012 року під час святкування Дня Державного прапору у Ворзелі він передав історичний прапор на зберігання до музею історії та культури «Уваровський дім». Відтоді у музеї започатковано урочисте святкування Дня прапору України. На нього запрошуються представники місцевої влади та громадських організацій, науковці, краєзнавці, школярі та студенти.

Соколенко О. Г.

 

Advertisements
Опубліковано у Патріотично-виховні заходи, Статті. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s